Кращі сироварні Карпат і Закарпаття: місця для справжніх гурманів

вася пупкин
123 Main Street New York, NY 10001

Подорожі до Карпат – це не лише катання на лижах та прогулянки горами. Гастротури – досить новий напрямок українського туризму, який з кожним роком набуває все більшої популярності. І справді, що може бути кращим холодного зимового вечора, ніж готель «Коруна» неподалік Буковелю, теплий номер, запашний чай з карпатських трав та шматочок смачнючого крафтового сиру з місцевої сироварні, насолодитися яким не можна більше ніде у світі.

Сироварні Карпат – рай для справжніх гурманів

Карпати – місця неторканої природи, чистого повітря та надзвичайних смаків. Саме тут у горах, де трава соковита, а вода у гірських джерелах чиста та прозора, пасуться стада крутобоких корів, овець, кіз місцевих порід та навіть буйволів. З їхнього молока місцеві мешканці за старовинними рецептами виготовляють унікальні сири, спробувати які можна лише тут. Адже ніде в усьому світі більше немає таких природних умов, завдяки яким молоко набуває фантастично приємного смаку, який так цінують справжні гурмани. При цьому в кожного сировара є власні секрети, які передаються з покоління до покоління й зберігаються у сім’ї, наче військова таємниця.

Кращі сироварні Карпат та Закарпаття: куди їхати та що спробувати

Кожна сироварня Карпат, кожний сир – це вишуканий кулінарний шедевр, повторити який неможливо, навіть досконало розуміючи технологію його вироблення. Кожного року змінюються погодні умови, складники сіна, а це впливає на якість та смак молока.

У ресторані готелю «Коруна» та на численних місцевих сироварнях можна скуштувати ці  витвори та оцінити їх. Назвемо лише деякі сироварні:

  1. Сироварня «Бараново» розташована у Хустському районі Закарпаття. Тут виготовляють 15 різновидів сирів з коров’ячого та овечого молока, у тому числі вурда, бринза, фірмові сири «Ізянський», «Тиса» та інші. Туристам пропонують скуштувати вісім видів сиру, побачити процес їхнього виробництва, зайти на овечу ферму та навіть самому створити сир будз і взяти його із собою.
  2. Перечинська Мануфактура у Закарпатті може запропонувати відвідувачам власні сири, не гірші за французький камамбер, рікотту — Полонинський, Перечинський з перцем та без перцю, сири з липою, горіхами, евкаліптом, пажитником. Дегустаційна тарілка складається з восьми позицій. Той, що сподобався, можна придбати додому.
  3. У місті Виноградов на Закарпатті розташована ферма «Карпатський буйвіл», на якій група ентузіастів намагається відтворити поголів’я цих унікальних тварин. Тільки на цій фермі можна скоштувати сири з молока буйволиць – халумі, моцарела-бебі, панір та інші. Відвідувачі мають змогу придбати вироби з буйволячого молока. Це теж ексклюзив ферми, якого більше немає ніде в Україні. Бонус екскурсії – можливість спостерігати за життям буйволів у природних умовах та придбати оригінальні сувеніри.
  4. Сироварня «Біласовці» розташована на висоті 600 метрів над рівнем моря. Це обумовлює особливо вишуканий смак молока місцевих корів, які пасуться у підніжжя гори Пікуй. Саме з нього місцеві майстри виготовляють сири будз, вурду, сири з додаванням трав. Це єдина в Україні ферма, де можна придбати сири з витримкою 2 – 3 роки.
  5. Монастирська сироварня Свято-Покровського чоловічого монастиря на Закарпатті пропонує 15 видів сирів як за традиційно карпатськими рецептами, так і за італійськими. Тут пишаються власним «Біблійським» сиром із додаванням привезеного з Єрусаліму ісопу та сиром «Монастирський», який можна робити лише восени.

Якщо хочеться відкрити для себе Карпати з нового боку та відчути їх «на смак», найкращим вибором стане гастротур місцевими сироварнями.

Джерело: https://koruna.ua/articles/syrovarni-karpat